מהו טיפול נכון בצלקות כולל צלקות אקנה – טיפול ניתוחי וטיפול שמרני?

נא לשים לב שהטיפול בצלקות אקנה הינו טיפול שמרני בלבד ואיננו מערב ניתוח!
טיפול ניתוחי בצלקות מיועד להקטנת שטח הצלקת על מנת להתאים את האיזור לעור מסביב הן מבחינת האלסטיות והמראה והן מבחינת המרקם והטונוס.

צלקות באופן כללי, הן סימן נראה על פני העור שנשאר גם לאחר ריפוי הפצע. צלקות הן תוצאה בלתי נמנעת של פציעה או ניתוח והתפתחותן היא בלתי צפויה. החלמה חלקית או ריפוי לקוי עלולים להוביל להצטלקות שאיננה אסתטית או מעוותת את המראה. אפילו פצע שהחלים היטב עלול להוביל לצלקת המשפיעה על המראה. צלקות יכולות להראות מורמות או שקועות ביחס לעור הבריא מסביבן. כמו כן, צבע הצלקת עלול להיות שונה ואף המרקם של הצלקת יתכן ויהיה שונה מהעור הבריא מסביב לצלקת. בד״כ צלקות בולטות מאופיינות לפי גודלן, צורתן ומיקומן.

ישנם טיפולים שונים לטשטוש והעלמת צלקות לפי סוג הצלקת ודרגת ההצטלקות, אלו כוללים:

 • טיפולים מקומיים פשוטים כמו ביוקורנאום.
 • טיפולים זער פולשניים.
 • טיפולים כירורגיים- ניתוחיים עם טכניקות מתקדמות לסגירת פצע.
 • אמנם, בד״כ טיפול ניתוחי מאפשר תוצאה נעימה יותר מבחינה קוסמטית – אסתטית או משפר צלקת שנובעת מריפוי לקוי של פצע, אולם אין בטיפול זה למחוק לגמרי צלקת.

סוגי צלקות נפוצות:

שינויי גוון ומרקם עור בלתי אחיד וצלקות אחרות עדינות יותר ניתנות לטיפול ניתוחי או שמרני. צלקות אלו אינן פוגעות בתפקוד ואינן גורמות לאי נוחות מבחינה פיזית או להגבלות פיזיות וכוללות צלקות אקנה וצלקות הנובעות מפגיעה מזערית או מחתך ניתוח קודם.

צלקות היפרטרופיות הן מסה עבה של ריקמה צלקתית המתפתחות ישירות באזור פצע. לעיתים קרובות הן מורמות מעל העור, אדומות ומקשות על תפקוד. בד״כ ככל שהזמן חולף הן מתרחבות וצבען משתנה ושונה בהשוואה לעור הבריא מסביבן.

צלקות קלואידיות אף גדולות יותר מצלקות היפרטרופיות. הן עלולות להיות כואבות או מגרדות ואפילו מכווצות ומושכות את העור הבריא מסביבן. צלקות אלו מתהוות מעבר לגבולות הפצע או החתך הראשוניים. קלואידים עלולים להיווצר בכל מקום בגוף, אולם בד״כ הן נוצרות באיזורים מעוטי שומן, כמו הפנים, הצוואר, האזניים, החזה או הכתפיים.

קונטרקטורות הן צלקות המגבילות את התנועה בגלל משיכה של העור והרקמות העמוקות לו. בד״כ הן מתפתחות באזורים שנפגעו בצורה נרחבת עם אובדן ריקמה רב, כמו אחרי כוויה. הן עלולות להיווצר גם בפצעים מעל מפרקים ולהגביל את תנועת האצבעות, המרפקים, הברכיים או הצוואר.

מועמדים לטיפול בצלקות

טיפול בצלקת מיועד למטופל עצמו והינו טיפול מאוד אישי. זהו איננו טיפול שמיועד למלא אחר רצונות אף אחד מלבד המטופל ואיננו מתאים למי ששואף למראה מושלם.

טיפול חוזר בצלקת מתאים לכול גיל והינו אפשרות טובה בהתקיים התנאים הבאים:

 • קיימת צלקת בגופך שמטרידה אותך
 • מצב הבריאות הכללי שלך טוב מאוד
 • אינך מעשן
 • את/ה אופטימי/ת ועם זאת ציפיותיך מתיקון הצלקת מציאותיות
 • אין לך אקנה פעילה או מחלה אחרת באיזור המיועד לטיפול
 • החלמה מתיקון הצלקת:התקדמות והחלמהבתהליך הריפוי הראשוני לאחר ניתוח לתיקון הצלקת תיתכן נפיחות מקומית, שינויי גוון העור ו/או אי נוחות שעלולים להימשך כשבוע עד שבועיים. המשך ההחלמה עלולה להימשך מספר שבועות במהלכם הצלקת החדשה תחלים ומראה ישתפר עד כמעט היעלמותה. באמצעות לייזר, קילוף עור כימי או קילוף עור מכני תחווי/ה מצב דומה באיזור המטופל, בנוסף לרגישות מקומית.

התוצאות הן קבועות

התוצאות הסופיות של ניתוח לתיקון צלקת הן לשנים ארוכות, אולם תיתכן אפשרות שיעברו מספר חודשים עד שהתוצאות תיראנה ובמקרים אחדים אף שנה תחלוף עד שהצלקת תידעך ותשלים את תהליך ההחלמה.

רפואה כללית בכלל וכירורגיה אינם מדע מדויק. אמנם, צפויות תוצאות טובות, אך אין הבטחה ובמקרים מסויימים אי אפשר להשיג תוצאות אופטימליות לאחר ניתוח אחד ויתכן ויידרש ניתוח חוזר.

מהו מהלך הניתוח לתיקון צלקת?

שלב 1 – הרדמה

רוב המקרים יטופלו תחת הרדמה מקומית והרגעה. קיימת אפשרות לטיפול תחת הרדמה מלאה. הרופא ימליץ לך על הטיפול הנכון עבורך.

שלב 2 – הטיפול

רמת השיפור שאפשר להשיג במראה הצלקת תלויה בסוג הצלקת, חומרת הצלקת, גודלה ומיקומה של הצלקת. במקרים אחדים, טכניקה אחת תביא לשיפור משמעותי. אולם, יתכן והרופא ימליץ לך על שילוב טיפולים, טכנולוגיות וטכניקות להשגת תוצאה מיטבית.

טיפול מקומי, עם תכשירים, מדבקות ויריעות ליצירת לחץ חיצוני יכול לתרום לריפוי הפצע, סגירתו ולהחלמה או להפחית את יכולת העור לייצר פיגמנט (גוון בלתי אחיד). מוצרים כאלו מתאימים לטיפול בצלקות קיימות ובשינויי גוון (פיגמנטציות) ועוזרים להחלמה לאחר הליך תיקון צלקת.

טיפול בהזרקה מיועד לעיתים קרובות למילוי שקעים או צלקות שקועות . לפי מצב וסוג הצלקת התוצאות יכולות להיראות לשלושה עד מספר שנים. יש להמשיך ולטפל על מנת לשמר את התוצאות. אחד התכשירים להזרקה הינה תרכובת על בסיס סטרואידים עם או בלי תוספת של תרופות נוספות להפחתת ייצור הקולגן ובאמצעותה ניתן לשנות מראה, גודל ומירקם של צלקות מורמות מעל פני העור.

טיפולים במשטח העור מיועדים לרוב לשיפור אסתטי במראה צלקות. בשיטות אלו ניתן לחדש את השכיבה החיצונית של העור, לרכך את העור ולטשטש פיגמנטציה (שינויי גוון). ניתן גם להשיג שיפור באחידות מראה העור ומירקמו. טיפולים אלו כוללים אפשרויות מבוקרות לחידוש פני העור בצורה מכנית ויכולים אף להשפיע על טבעה של הריקמה. אפשרויות הטיפול הללו כוללות בין היתר:

 • אברזיה של העור (שפשוף) בצורה מכנית.
 • טיפולי לייזר או טיפולי אור הגורמים לשינוי פני שטח העור ומאפשרים לעור בריא להיווצר באתר הצלקת.
 • טיפולי קילוף עור בצורה כימית החודרים את השכיבה החיצונית של העור לטשטוש המראה הצלחתי וליצירת אחידות מבחינת גוון ומירקם.
 • תכשירים להבהרה המיועדים למריחה חיצונית להשגת מראה גוון אחיד.

שלב 3 – החתך

לעיתים, לצלקות עמוקות וישנות אפשרות הטיפול הנכונה היא דווקא בצורה ניתוחית ולהסירן כירורגית.

שלב 4 – תפירת החתך וסגירת הפצע

צלקות מסויימות דורשות סגירת פצע בשכבות. בתפירה כזו משתמשים לעיתים קרובות כשגבולות החתך נמשכים מתחת לשכבת העור או באיזורים עם תנועתיות מרובה. בשכבה העמוקה יש צורך בסגירת תת העור באמצעות חוטים כירורגיים נספגים או קבועים. בצורה זו בונים וסוגרים שיכבה מעל שיכבה עד לסגירת הפצע החיצוני.

שיטות מתקדמות לתיקון צלקת כוללות מתלים מורכבים למיקום הצלקת מחדש ליצירת אשליה ולהסתתר הצלקת או לשיפור גמישות במקרים בהם קונטרקטורות הגבילו את התנועה.

תחליפי עור רפואיים משמשים לעיתים לתיקון הניתוחי במקרים בהם קיים חסר בריקמה לסגירת פצע לאחר הסרת צלקת קודמת. תחליפי עור כאלו משמשים בד״כ לטיפול בצלקות לאחר כוויות.

מותחנים של העור משמשים לעיתים במקום שתלי עור ועוזרים לייצר עור חדש, נוסף ועודף שניתן למקמו מעל הצלקת והפצע הקודמים. בטכניקה זו לעיתים קרובות יש צורך במספר ניתוחים והיא מיועדת למקרים בהם החסר הריקמתי נרחב

סיכונים וסיבוכים לתיקון צלקת

ההחלטה לעבור ניתוח לתיקון צלקת או להסרתה היא מאוד אישית ועליך להחליט האם היתרונות והשיפור שניתן להשיג מתאימים למטרותיך. כמו כן עליך לשקול את כל הסיכונים ואת כל הסיבוכים האפשריים לפעולה. הרופא המטפל ו/או הצוות הרפואי מטעמו יסבירו בפרוטרוט את כל הסיכונים הכרוכים בניתוח.

כמו לפני כל פעולה רפואית, עליך לחתום על הסכמה על מנת להבטיח את מלוא הבנתך הקשורה לפעולה המיועדת, כמו גם את הבנתך המלאה לאפשרויות אחרות מלבד ניתוח לטיפול בצלקת ואת הסיכונים הנפוצים לרבות הסיבוכים האפשריים.

חלק מהסיכונים כוללים:

 • דימום(שטף דם תת עורי)
 • זיהום
 • ריפוי מעוכב
 • סיכוני הרדמה
 • שינויים בתחושה העורית
 • שינויים באחידות העור, שינויים בגוון העור ונפיחות (בצקת).
 • כאב
 • צורך בניתוח מתקן נוסף

חשוב שתשאל את הרופא המטפל לגבי כל הפרטים הקשורים לטיפול.

יתכן ותתרגש לפני הטיפול. בין אם ההתרגשות נובעת מלחץ שלפני פעולה ובין אם היא נובעת מהתרגשות לקראת התוצאות הצפויות עליך לדבר על כך בחופשיות עם הרופא המטפל.

היכן יבוצע הניתוח לתיקון צלקת?

בד״כ ניתן לעבור את כל הטיפול במרפאה מורשית לטיפולים אמבולטוריים. הצוות הרפואי והרופא המטפל ידאג לכל צריך וביטחונך.

בתום הטיפול תבוצע חבישה לשמירת ניקיון האזור המנותח.

הוראות שלאחר ניתוח ינתנו ויכללו בד״כ:

הסבר לשמירת הפצע לאחר הניתוח, תרופות למריחה על הפצע ולנטילה פומית על מנת לעזור בתהליך ההחלמה ולמנוע ולהפחית סיכון לזיהום ותאריך לביקורת אצל הרופא המטפל.

בד״כ תשתחרר לביתך מייד בתום הטיפול.

זהירות

ביצוע הוראות והנחיות הרופא הן המפתח להצלחת הטיפול. חשוב שלא להתאמץ לאחר הטיפול ולא לחשוף את הפצע הטרי למתיחה, לשפשוף או לתנועה במהלך ההחלמה. הוראות מדוייקות כיצד לטפל בעצמך ינתנו ע״י הרופא.

בצע/י את כל ההוראות וההנחיות לרבות שטיפת הפצע ומריחת התכשירים הרפואיים והימנע/י מחשיפת הפצע לשמש. שיתוף הפעולה מצידך הכרחי להצלחת הטיפול.

היעוץ והפגישה הראשונה לתיקון צלקת:

במהלך הפגישה הראשונה (פגישת היעוץ) יאבחן הרופא את הצלקת ויצלם אותה. כמו כן ישאל שאלות לגבי מצב בריאותך הכללי, שאיפותיך וסגנון החיים. הרופא גם יתאר בפניך את כל אפשרויות הטיפול בצלקת – אפשרויות ניתוחיות ואפשרויות שמרניות ואת הסיכונים הכרוכים בכל סוג של טיפול.

כדי למצות את היעוץ כדאי להתכונן לדבר על:

 • מטרותיך
 • מצבך הרפואי הכללי, אלרגיות וטיפולים רפואיים
 • שימוש מעודכן בתרופות, תוספות צמחיות ותוספות ויטמינים, שימוש באלכוהול, עישון ושימוש בסמים
 • טיפולים קוסמטיים קודמים
 • אפשרויות הטיפול השונות ותוצאותיהן
 • סיכונים וסיבוכים אפשריים לטיפולים שונים
 • על מנת להקל עליך הרי רשימת שאלות לשאול את הרופא לפני התחלת הטיפול:

1. האם אתה רופא אסתטיקאי? רופא עור? רופא פלסטיקאי?

2. מהיכן הניסיון שלך בתחום הטיפול בצלקת?

3. כמה שנים אתה עוסק בתחום?

4. האם אתה עושה טיפולים אלו גם במרפאות נוספות?

5. האם אני מועמד/ת טובה לטיפול בצלקת?

6. על מנת להשיג את התוצאות הכי טובות מה יהיה מצופה ממני לעשות?

7. באילו טכניקות טיפול ואילו שילובים ישיגו בעבורי את התוצאה המבוקשת?

8. כמה ישיבות או פגישות טיפול מומלצות לי?

9. מהי תקופת ההחלמה ההגיונית?

10. מהם הסיכונים והסיבוכים הכרוכים בטיפול?

11. איך יטופלו, אם וכאשר, הסיבוכים של הטיפול?

12. איך תראה הצלקת לאחר הטיפול?

13. לאיזה שינוי במראה לצפות לאורך הזמן?

14. מה אוכל לעשות במידה והתוצאות הקוסמטיות של הטיפול אינן מוצאות חן בעיניי?

15. האם יש לך תמונות לפני-אחרי מטיפולים דומים?

כיצד להתכונן לניתוח לתיקון צלקת?

יתכן ולפני הטיפול תתבקש/י:

 • להביא בדיקות דם עדכניות
 • לשנות, להוריד או להוסיף מהטיפול התרופתי הקבוע
 • להפסיק לעשן כשלושה שבועות עד שישה שבועות לפני הטיפול
 •  להפסיק טיפול באספירין או בוויטמינים על מנת להפחית סיכון לדימום.

בנוסף ינתנו כל ההוראות וההנחיות שלאחר הפעולה מראש, לפני ביצועה.

טיפולים לצלקות אקנה

אקנה היא מחלת עור המשפיעה על 80% מהאוכלוסיה בגיל ההתבגרות ובגילאי העשרים ועל כ 5% מהאוכלוסיה המבוגרת יותר. רוב האנשים מתגברים ומחלימים ללא השפעה או תוצאות שליליות לאורך זמן, אבל חלק מהמטופלים נשארים עם צלקות אקנה. לעיתים מספיק לטפל בתכשירים רפואיים ומשחות לטשטוש צלקות האקנה, אך לרוב נדרש טיפול משולב ניתוחי וקילוף לחידוש העור.
לאחר ריפוי נגע אקנה צריך להמתין כ 6-12 חודשים לפני שהעור מחלים וחוזר למצב נורמלי. לאחר כשנה מתום ההחלמה כל פגם עורי או צלקת נחשבים כמצב קבוע.

מניעה של צלקות אקנה

המניעה הטובה ביותר היא ע״י טיפול מניעה לאקנה על סוגיו השונים.

 • הפחתת חשיפה לשמש תמנע נזק נוסף לעור והחלמה מעוכבת.
 • שימוש במשחות על בסיס רטין איי או רטינול.
 • שימוש במשחות על בסיס אלפא ובטא הידרוקסי.
 • להימנע ממגע בפנים בכל צורה.
 • טיפול עם אנטיביוטיקה.

סוגי שונים לצלקות אקנה

 • דוקרן קרח
 • צלקות צרות וחדות המגיעות עמוק בעור ולכן לא ניתנות לתיקון או לטיפול עם לייזר או שפשוף עור.
 • תא מטען
 • צלקות בעומק 0.1-0.5 מ״מ שנשארות רחבות לכול עומקן. מתאימות לטיפול בלייזר או לקילוף.

טיפול בצלקות אקנה לאחר טיפול באנטיביוטיקה (רו אוקטן):

דורש שילוב טיפולים שונה ולעיתים המתנה של כחצי שנה לפני תחילת הטיפול ולאחר סיום הטיפול האנטיביוטי.

דוגמאות לשיטות טיפול בצלקות אקנה:

 • טיפול עם חומרי מילוי
 • כריתת הצלקות ניתוחית תחת הרדמה מקומית ותפירתן. עם או בלי צורך בטיפול משלים לצלקות החדשות שייווצרו לאחר הכריתות.
 • כריתת הצלקת עם השתלת עור תורם מאחורי האוזן. הטכניקה יוצרת שינויים בגוון העור, אולם מאפשרת התחלת עבודה עם לייזר תוך כשישה שבועות.
 • כריתת פאנצ׳ עם הרמת תחתית הפצע אל פני השטח וקיבוע עם דרמבונד, סטריסטריפס או תפרים. מתאים לצלקות עמוקות מסוג תא מטען. מפחית משמעותית סיכון לשינויי גוון ויצירת צלקות חדשות נראות לעין.
 • טיפול עם מחט מיוחדת להפרדת תת העור שמתחת לצלקות האקנה תחת הרדמה מקומית על מנת לאפשר למרקם העור להיות אחיד יותר. מתאים לצלקות אקנה הנוצרות עם ריקמת חיבור עבה המושכת את הצלקת לתוך התת עור.

טיפול הדגל בצלקות אקנה

טיפול לייזר

שני סוגי לייזר משמשים בעיקר לחידוש העור. לייזר CO2 ולייזר Er. שני הסוגים מאדים את שכבת העור השטחית ואת התאים הפגומים.

הכול קשור לשימוש בקרני אור. הרופא משתמש בלייזר להעביר קרן אור ממוקדת, קצרה ומרוכזת למרקם עור לא אחיד. כך בצורה מדויקת מסירים עור פגום ועור שאינו רצוי.

בזכות הלייזר ובתכנון נכון מראש ניתן להשיג קילוף של העור בצורה מבוקרת שאיננה מצריכה זמן החלמה ואיננה נראית לעין, כלומר אין מראה מתקלף ואין מראה אדמדם בתהליך ההחלמה.
גם תופעת הלוואי של שינויי גוון העור – התבהרות בעיקר נמנעת ע״י השימוש בלייזר.

קרן הלייזר תסיר את שכבת העור העליונה, האפידרמיס ותחמם בצורה סימולטנית את שכבת העור הפנימית הנקראת דרמיס. בפעולה זו תעורר קרן הלייזר התחדשות של העור ע״י הגעת תאים חדשים ויצירת משתית קולגן חדשה. כשהאישור המטופל יחלים יווצר עור חדש, חלק ומוצק יותר.
חידוש העור עם לייזר הידוע בכינויו גם כקילוף עור, אידוי בלייזר ואברזיית לייזר, יכול להפחית קמטים, לטפל בנגעים ואף בצלקות. הלייזר יכול לשפר ולהעלים כתמים, נמשים ונזקי שמש טרום סרטניים כמו גם כלי דם בולטים. טכנולוגיות הלייזר החדישות מאפשרות לרופא דיוק רב, בייחוד באיזורים עדינים ורמה גבוהה, אחרת וחדשה של שליטה.

ד”ר אבי ממלידרטיפולים אסתטיים