הזעת יתר – רקע

תופעת הזעת יתר בבית השחי, ממקור לא ידוע (Primary Hyperhidrosis) קיימת אצל 5% מהאוכלוסיה. אנשים שסובלים מהזעת יתר בבית השחי מבינים את המבוכה הנקודתית שתוקפת אותם בכל פעם שהם מבקשים ללחוץ יד בתחילתה של פגישה. בלוטות הזיעה בגוף האדם נועדו למטרה חשובה: קירור טבעי של הגוף ווויסות הטמפרטורות שלו לטובת פעילות תקינה ובריאה. במצבים של הזעת יתר בלוטות אלה פועלות באופן מוגבר יתר על המידה, בצורה שהיא פתולוגית ולא תואמת את הנסיבות ולעיתים מלווה בריח רע מוגבר גם כן.

תופעת הזעה בבית השחי ובמקרים חמורים יותר, הזעת יתר בבית השחי, עשויה לגרום למבוכה רבה אצל הסובלים ממנה ולפגיעה באיכות החיים. אפשר לטפל בבעיה של הזעת יתר בכמה שיטות, החל ממריחת קרמים ועד לביצוע ניתוחים שונים שלא תמיד ברורה היעילות שלהם.

לאדם הסובל מתופעה זו, אין שליטה על הזעתו.  מדובר בתופעה שהסיבה לה נעוצה במערכת העצבים הסימפטטית. האחרונה שולחת לבלוטות ההזעהפקודות לא מתואמות לסיטואציה או לטמפרטורה. לכן, לאדם הסובל ברוב המקרים מרגשי נחיתות וחוסר ביטחון חברתי בשל התופעה, הבשורה שקיים היום פתרון מוצלח ופשוט מאוד שיעניק לו מענה נקודתי ואפקטיבי ביותר משמחת.

הזעת יתר – הפתרון

ראשית, על מנת לטפל נכון יש להבחין בין סוגי הזעת היתר ממנה סובל המטופל.
תופעה זו נחלקת לשני סוגים:

הזעה מוקדית– שכיחה ביותר בבתי השחי, בכפות הידיים, כפות הרגליים וגם בפנים, כשבמקרים החמורים יכולה לגרום אפילו לטפטופי זיעה בלתי נשלטים ולהכתמת בגדים.

הזעת יתר כללית– לרוב תופעה זו הינה תסמין נלווה לבעיה אחרת של המטופל, לדוגמה השמנת יתר, פעילות יתר של בלוטת המגן או ירידה בכמות הורמוני המין בגוף, תופעות שיש כמובן לאבחן.

הטיפול הזמני יעיל להזעה המוקדית בלבד והפתרון מוצלח ביותר.

הטיפול היעיל ביותר שקיים כיום עבור הזעה בכלל ולתופעה של הזעת יתר בפרט, הינו הטיפול בבוטולינום טוקסין (בו-טוקס / דיספורט). טיפול בהזעת יתר באמצעות הזרקת חומרי מילוי מתאימים לבית השחי היא שיטת טיפות שיש לה אישור של מנהל המזון והתרופות – ה FDA האמריקאי. טיפול של הזרקות מקומיות לבית השחי, לדוגמא,לא מצריך אשפוז או הרדמה ואין לו סיבוכים. הטיפול נחשב לבטוח לטיפול בבעיה של הזעת יתר.

טיפול בהזעת יתר אצל ד”ר ממלידר

ד״ר ממלידר מבצע מיפוי ובדיקה של האזורים המזיעים ומשתמש בשיטות חדשניות. הפעולה פשוטה ובמהלכה מוחדרות בדייקנות כמויות זעירות של חומרי מילוי במוקדי ההזעה. התוצאות מופיעות כבר לאחר כארבעה עד עשרה ימים.

החזרה לשיגרה היא מיידית והתוצאות נשמרות לתקופה שבין שמונה חודשים לשנה. יש לחזור על הטיפול התקופתי ע”מ לשמור על נטרול מלא של התופעה המטרידה באזורים המטופלים. טיפול חדשני זה אינו כרוך בכאב מאחר ומדובר בהחדרה שטחית ביותר של החומר.

הזעת יתר – בטיחות

ביצוע טיפול בהזעת יתר על ידי הזרקת חומרי מילוי  הוא בטוח לחלוטין ואין לו סיבוכים. בטיפול נעשה  שימוש בכמויות מזעריות של חומר המילוי שמוחדר לעור על ידי מיקרו-מחט דקיקה במיוחד ובאופן שטחי.

פגישת הייעוץ עם הרופא

כמעט כל אדם יכול ליהנות מהיתרונות של הטיפול, אולם מומלץ לדחותו במידה ואת בהריון. בהתחלה הרופא יאבחן את הבעיה ויבדוק אם היא כללית או מוקדית וזאת לאחר פגישת ייעוץ וביצוע בדיקות כלליות. במקרה של הזעת יתר מוקדית יבחן המיקום בו יוזרק חומר המילוי וינתנו למטופל הנחיות לגבי תהליך ההחלמה. חשוב לאתר רופא מקצועי ומיומן, עם ניסיון רב בטיפול במקרים דומים.

הליך הטיפול הזמני כמענה להזעת יתר מוקדית

הזרקת חומר המילוי לנקודות המסוימות הללו נועדה על מנת ליצור “קצר” בין ההוראות ששולחת מערכת העצבים אל בלוטות הזיעה- ופשוט להפסיק אותה. בלוטת הזיעה באזורים כמו בתי השחי, כפות הידיים והרגליים, מוחלשות באופן נקודתי וזמני.

הטיפול קצר, נמשך בין 20 דקות לבין חצי שעה ומתבצע בנוחיות בתוך המרפאה. השפעתו של החומר מתחילה לפעול בין ארבעה ימים לעשרה ימים מביצוע ההזרקה (הממוצע הוא תוך שבוע) והיא יעילה לתקופה של לפחות חצי שנה ועד שנה. כשתופעת ההזעה חוזרת בהדרגה, ניתן לחזור על הטיפול, ללא הגבלה ובהמלצתו של הרופא המטפל.

תוצאות הטיפול הזמני להזעת יתר

לאחר הטיפול ובאופן הדרגתי תחוש/י במיעוט ההזעה באזור והפסקתה באופן מוחלט כעבור מספר ימים. יתרון משמעותי לטיפול בהזעת יתר מוקדית בשיטה זו היא מניעת תופעת “הזעה מפצה”.

טיפולים אסתטיים בפנים

צרו הקשר